najnowsze odkrycia astronomiczneMisz-masz 

Najnowsze odkrycia z dziedziny astronomii

Wszechświat cały czas nie jest dla nas do końca odkryty. Mimo prowadzonych od długiego czasu badań nad jego rozwojem, duża część tej ogromnej przestrzeni nadal jest dla nas tajemnicą. Jednak cały czas pojawiają się doniesienia związane z nowymi odkryciami z dziedziny astronomii. Sprawdź je i przekonaj się jak obecnie wygląda podbój kosmosu!

Planeta pozasłoneczna

Odkryli ją europejscy astronomowie. Jest ona o tyle interesującym zjawiskiem, że w pobliże naszej planety przybyła ona z całkowicie odmiennej galaktyki. Tak naprawdę Droga Mleczna jest dla niej jedynie przystankiem w podróży, która trwać będzie niezliczoną ilość czasu.

Najstarsza galaktyka

Natomiast amerykańscy naukowcy zlokalizowali najstarsze galaktyki, jakie istnieją we Wszechświecie. Udało im się zdobyć dowody, które potwierdzają, że krążące wokół Drogi Mlecznej tak zwane galaktyki satelitarne są jednymi z pierwszych, jakie powstały. Szacuje się, że mogło to mieć miejsce nawet przeszło trzynaście miliardów lat temu.

Woda na Księżycu

Czy na innych ciałach niebieskich również można spotkać wodę? To pytanie jest zmorą dla wielu naukowców, astronomów i innych uczonych. Bardzo często próbują oni udzielić na nie odpowiedzi. Jednak nie jest to takie łatwe. Dlatego też każde doniesienia związane z tą kwestią budzą wielkie emocje. Tak samo było ostatnio, kiedy to świat obiegła informacja, zakładająca, że na Księżycu występuje woda. Badania dotyczące tego zagadnienia przeprowadzono na podstawie znalezionego w Afryce meteorytu pochodzącego właśnie z Księżyca.

Wyrzut plazmy

Zespół badawczy z Palermo również dokonał znaczącego odkrycia. Dotyczy ono zaobserwowania wyrzutu plazmy, którą, co ciekawe dokonało inne ciało niebieskie niż dotychczas znane z tego Słońce. Zjawisko to miało miejsce jakieś 450 lat świetlnych od Ziemi i związane jest obcą gwiazdą HR 9024, której masa ponad trzy razy jest większa od masy Słońca.

Radioteleskop

Przyrząd zwany radioteleskopem okazał się przydatny dla naukowców z obserwatorium radioastronomicznego Very Large Avay. Za pomocą tego urządzenia udało im się zlokalizować nową planetę. Mieści się ona niedaleko naszego Układu Słonecznego. Tak naprawdę obiekt ten udało się odkryć już w 2016 roku, jednak wtedy został on potraktowany jedynie jako tak zwany brązowy karzeł. Dopiero przeprowadzenie dodatkowych badań pozwoliło potwierdzić, że jest to planeta.

Łódź podwodna od NASA

Tytan to największy satelita Saturna. Czym zachwyca to ciało niebieskie? Przede wszystkim tym, że swoim wyglądem i strukturą do złudzenia przypomina Ziemię, we wczesnym stadium jej rozwoju. Naukowcom udało się zaobserwować na jego powierzchni liczne jeziora oraz morza. Kolejnym punktem odkrywania tego miejsca ma stać się wysłanie tam łodzi podwodnej. Takie wydarzenie miałoby duże znaczenie, ponieważ wysłane tam urządzenie byłoby pierwszą łodzią podwodną, która poruszałaby się poza Ziemią.

Ile jeszcze można odkryć w otaczającym nas świecie? Dokąd doprowadzą nas coraz to nowsze odkrycia astronomów? Odpowiedź na te pytania jest otwarta – przyszłość pokaże jak potoczą się losy naszej galaktyki.

Related posts

Leave a Comment