nawadnianie kropelkoweDom, ogród, kuchnia 

Co to jest nawadnianie kropelkowe?

Brak regularnych opadów deszczy, silne działanie promieni słonecznych, jak również wysoka temperatura to czynniki, które mogą negatywnie wpływać na uprawy. Dodatkowe nawadnianie jest więc niezbędne nie tylko w zakresie zaawansowanej produkcji rolniczej. Sprawdza się także w przydomowych ogródkach, gdzie swoje miejsce znajdują warzywniki, rabaty kwiatowe, czy też kompozycje utworzone z drzew i krzewów. Jednak należy mieć wtedy na uwadze konieczność racjonalnego oraz ekologicznego gospodarowania wodą, aby nie doprowadzić do jej deficytu. Receptą na to jest chociażby wykorzystywanie systemu nawadniania kropelkowego. Sprawdź dlaczego jest to najrozsądniejsze rozwiązanie!

Nawadnianie kropelkowe – co to takiego?

Nawadnianiem kropelkowym określa się jeden ze sposobów podlewania roślin. Jest to metoda uważana za najbardziej skuteczną, spośród tych, z których można obecnie korzystać. Takie nawadnianie cechuje się systematycznym, równomiernym i powolnym wydzielaniu wody do gleby. W tym przypadku nie są bowiem skrapiane całe rośliny, a jedynie ich część korzeniowa. Liście, ani kwiaty nie mają kontaktu z wodą, co korzystnie wpływa na ich wygląd. W przypadku takiej formy nawadniania woda dozowana jest z kroplowników znajdujących się na specjalnych taśmach lub przewodach. Elementy te, w zależności od potrzeb roślin, drzew i krzewów, mogą zostać zamontowane na ziemi lub pod jej powierzchnią, a także być podwieszone na nieco większej wysokości.

Jak zamontować w ogrodzie system nawadniania kropelkowego?

Dobrze jest zadbać o to, aby instalacja elementów tworzących system nawadniania kropelkowego została zamontowana przez fachowców. Dzięki temu zyska się pewność, że całość będzie działała prawidłowo. Jednak nawet wtedy, gdy wszelakie prace odda się w ręce profesjonalistów, dobrze jest we własnym zakresie spróbować przygotować projekt rozplanowania poszczególnych części instalacji nawadniającej. Ważne jest zwrócenie uwagi chociażby na wielkość obszaru, jaki ma zostać podlany, ukształtowanie powierzchni, rodzaj gleby, czy nasłonecznienie. Istotne znaczenie ma także określenie jakie zapotrzebowanie na wodę mają poszczególne rodzaje roślin. Na tej podstawie możliwe jest wydzielenie podobnych do siebie obszarów i zamontowanie takiej ilości linii kroplujących, jak jest dla nich niezbędna. Dobrze zaprojektowany system nawadniania kropelkowego to klucz do sukcesu.

Gdzie warto zainstalować taki system?

Nawadnianie kropelkowe to uniwersalna metoda dostarczania uprawom dodatkowej ilości wody. Jednak są miejsca, w których sprawdzi się ono wyjątkowo dobrze. Są to na przykład osłonione uprawy, znajdujące się chociażby w specjalnie przygotowanych w tym celu tunelach oraz szklarniach. W ogrodzie taki sposób nawadniania może okazać się skuteczny przy podlewaniu rabat kwiatowych, warzywników, czy żywopłotów. Warto także zainstalować go na obszarach, w których rosną niskie krzewy owocowe takie jak poziomki, borówki, czy truskawki. Jeśli w Twoim ogrodzie znajduje się skalniak, również możesz rozważyć wykorzystanie nawadniania kropelkowego.

Nawadnianie kropelkowe – jakie są jego zalety?

Na korzyść takiej formy nawadniania przemawia cały szereg cechujących to rozwiązanie zalet. Poniżej przykłady tych, które mają największe znaczenie:

 • oszczędne gospodarowanie wodą
 • optymalne nawadnianie roślin, zgodnie z ich potrzebami
 • uzyskiwanie satysfakcjonujących plonów – wzrost ich ilości i jakości
 • dbałość o atrakcyjny wygląd ogrodu lub podwórka
 • szerokie zastosowanie
 • gwarancja równomiernego nawodnienia określonego obszaru
 • wysoka skuteczność działania bez względu na panujące warunki atmosferyczne
 • łatwość zautomatyzowania systemu nawadniania
 • oszczędność czasu, jaki należy przeznaczyć na prace w ogrodzie
 • minimalizacja ryzyka wystąpienia chorób grzybowych na powierzchni roślin oraz erozji gleby

Jakie są wady nawadniania kropelkowego?

Jednocześnie warto zwrócić uwagę również na pewne cechy typowe dla nawadniania kropelkowego, które przez niektórych mogą być uznawane za mankamenty. Są to na przykład:

 • poszczególne elementy składające się na system nawadniania kropelkowego są naprawdę kosztowne
 • dużą inwestycją jest nie tylko zakup wszystkich niezbędnych urządzeń, ale również ich zamontowanie, filtracja, konserwowanie oraz ewentualna naprawa
 • przed przystąpieniem do montowania takiej instalacji w ogrodzie niezbędne jest jej zaprojektowanie, co może generować dodatkowe koszty

Podsumowanie

Klimat panujący w naszym kraju sprawia, że powinniśmy otaczać ogrody, podwórka i pola uprawne szczególną ochroną. Jest to niezbędne zwłaszcza wtedy, gdy zauważalne są deficyty wody wywołane przez brak opadów deszczu i przedłużającą się suszę. W innym wypadku trawnik, kwiaty, krzewy oraz drzewa mogłyby nie wyglądać tak atrakcyjnie jakbyśmy tego chcieli. Aby przyroda znajdująca się w naszym najbliższym otoczeniu wyróżniała się intensywną zielenią, warto postawić na zaprezentowany powyżej sposób skutecznego podlewania, czyli nawadnianie kropelkowe. Wtedy będzie można w praktyce przekonać się o jego skuteczności.

Related posts

Leave a Comment