kostium UVBez kategorii 

Czy promienie słoneczne szkodzą?

Latem jesteśmy narażeni na oddziaływanie promieni słonecznych. Standardem są wysokie temperatury, upały oraz bezchmurne niebo. Powinniśmy korzystać z tego daru, w końcu w Polsce jest niewiele dni, w których możemy cieszyć się ze słońca. Jednak należy czynić to z dużą rozwagą. Bowiem promieniowanie wydzielane przez słońce ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Warto mieć tego świadomość. Czy zatem promienie słoneczne szkodzą? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, zapoznaj się z poniższymi informacjami!

Słońce – naturalne źródło ważnej dla człowieka witaminy D!

Witamina D ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. A jej naturalnym źródłem jest właśnie słońce. I chociażby z tego powodu warto z niego korzystać. Witamina ta poprawia stan naszych kości, jak również wpływa na prawidłowe działanie układu odpornościowego, mało tego może nawet zapobiegać wystąpieniu cukrzycy. Ponadto obniża ciśnienie krwi, co minimalizuje ryzyko udaru lub zawału serca. Wystawianie naszego ciała na słońce pozwala dostarczyć mu właśnie witaminę D, jak również sprawia, że nasz humor oraz samopoczucie ulegają znacznemu polepszeniu.

Skóra – część ludzkiego organizmu najbardziej narażona na działanie słońca!

Nasza skóra ma bezpośredni kontakt z promieniowaniem emitowanym przez słońce. Jest to więc część naszego ciała, którą otoczyć trzeba największą opieką. W tym zakresie odpowiednie nawodnienie oraz stosowanie profesjonalnych kosmetyków chroniących przed słońcem to podstawa. Co może się stać, jeśli zapomnimy o pielęgnacji naszej skóry podczas upałów? Krótko mówiąc, skutki mogą być naprawdę opłakane. Przede wszystkim może dojść do oparzeń, czy też wystąpienia wysypki i przebarwień skóry. Zwiększa się także ryzyko pojawienia się nowotworów skóry, wśród których najpopularniejszym jest czerniak. Promieniowanie UV ma także wpływ na zwiększenie się ilości zaskórników, szczególnie na twarzy. Mało tego, słońce przyspiesza przebieg procesu starzenia się skóry, która szybko staje się wysuszona i traci swoją jędrność. Częste przebywanie na słońcu może doprowadzić także do tego, że rany oraz zmiany skórne będą wolniej się goić. Nie można zapomnieć także o tym, że negatywne oddziaływanie promieni słonecznych może dotknąć także nasze oczy. Warto więc zakładać okulary przeciwsłoneczne, nie kierować wzroku w stronę słońca, jak również zakrapiać oczy nawilżającymi kroplami.

Czy wiesz, że promienie słoneczne szkodzą Twoim włosom?

Warto mieć świadomość, że promienie słoneczne szkodzą także naszej fryzurze. Są one jednym z czynników, które skutecznie niszczą nasze włosy. Latem trzeba więc otoczyć je wzmożoną opieką. Podstawą są kosmetyki nawilżające oraz chroniące kosmyki naszych włosów, podczas wzmożonej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Co dzieje się latem z naszymi włosami? Przede wszystkim stają się one bardziej wysuszone, tracą swoją naturalną sprężystość, częściej wypadają, ulegają także uszkodzeniom i łamią się. Dobrze jest wiedzieć, że dla naszych włosów szczególnie niekorzystne jest połączenie wody ze słońcem. Mokre włosy przyciągają promienie, przez co jeszcze szybciej tracą swoje naturalne piękno. Co więc można zrobić, aby nadal mieć piękną fryzurę? Koniecznością jest regularne podcinanie końcówek, stosowanie odżywek z filtrem UV, noszenie nakrycia głowy, jak również unikanie stosowania suszarki oraz prostownicy.

Jak uchronić się przed działaniem promieni słonecznych?

Jednak nie jest powiedziane, że latem musimy cały czas ukrywać się przed słońcem, aby uniknąć związanych z nim negatywnych skutków. Wystarczy tylko rozsądnie postępować. Przede wszystkim ważne jest, aby unikać słońca wtedy, kiedy świeci ono najsilniej, czyli w godzinach od 11.00 do 16.00. W tym czasie lepiej schronić się w cieniu lub w domu. Ponadto, nie można zapominać o stosowaniu odpowiednich kosmetyków chroniących przed słońcem. Istotne jest także wypijanie właściwej ilości wody oraz innych napojów. Bardzo ważne jest również to, aby stosować garderobę dostosowaną do warunków atmosferycznych. Nasze letnie stroje muszą być lekkie oraz przewiewne. Ich rolą powinna być ochrona naszej skóry przed szkodliwym promieniowaniem, które produkuje słońce. Warto także rozważyć postawienie na nowoczesne rozwiązania. A są nim ubrania UV, które są wykonane z materiału stanowiącego skuteczną barierę odgradzającą nasze ciało od słońca. Można wybierać koszulki UV, stroje kąpielowe UV i wiele innych części garderoby. Mało tego, nie można zapominać o okularach przeciwsłonecznych, a także nakryciu głowy.

Podsumowanie

Promienie słoneczne to nie samo zło. Oczywiście mają one wiele negatywnych cech, jednak nie można zapominać także o zaletach, jakie wiążą się ze słonecznymi kąpielami. Zdobywanie wiedzy na taki temat, poszukiwanie aktualnych informacji, jak również świadomość w zakresie wad i zalet opalania są kwestią fundamentalną. Zastosowanie teorii w praktyce to recepta na bezpieczne oraz rozważne korzystanie ze słońca. Zachowanie zdrowego rozsądku może okazać się gwarancją na ochronę swojego zdrowia, a nawet życia.

Related posts

Leave a Comment