Dom, ogród, kuchnia 

Drzwi wewnętrzne – rodzaje, jakie wybrać?

Drzwi wewnętrzne to jeden z elementów, jakie musimy wybrać najwcześniej podczas aranżowania nowego domu i mieszkania. Powinny być one przede wszystkim doskonale wykonane, trwałe i funkcjonalne, a jednocześnie idealnie dopasowane do stylistyki wnętrza. Najlepiej, aby wszystkie drzwi w domu czy w mieszkaniu pochodziły z tej samej serii lub były do siebie bardzo podobne stylistycznie – dzięki temu stworzą we wnętrzu kompozycyjną całość.

Zanim wybierzemy konkretne drzwi wewnętrzne, warto najpierw zastanowić się, w jakich wnętrzach będą się one znajdowały. Jeśli mają zamykać salon, pokój dzienny czy inną ogólnodostępną strefę, można pokusić się o drzwi, które będą poosiadały efektowne przeszklenia. Dzięki temu wnętrze nie będzie całkowicie zamknięte, a światło będzie mogło swobodnie wpadać na przykład do holu czy przedpokoju, dzięki czemu optycznie powiększymy wnętrze. Jeśli jednak drzwi mają zamykać przestrzeń bardziej prywatną, jak sypialnię, pokój młodzieżowy czy łazienkę, zdecydowanie powinny być całkiem zabudowane. Dzięki temu dadzą użytkownikom pomieszczeń poczucie prywatności i spokoju na własnym terytorium. Pełne drzwi bez żadnych przeszkleń mają o wiele lepszą izolacyjność akustyczną, dzięki czemu użytkownikom pomieszczeń gwarantują spokój i ciszę, nawet jeśli w pozostałych częściach mieszkania czy domu jest dosyć głośno.

Dopasowane do stylistyki wnętrza

Jeśli planujemy zakup drzwi, należy też pamiętać, by j właściwie dopasować do stylistyki konkretnego wnętrza. We wnętrzach klasycznych i tradycyjnych najlepiej sprawdzają się drzwi drewniane lub wykonane z materiałów drewnopodobnych. Wtedy doskonale wpisują się w klimat wnętrza. W przypadku pomieszczeń nowoczesnych, urządzonych w stylu minimalistycznym czy industrialnym, można sobie pozwolić na nieco więcej, jeśli chodzi o wybór drzwi. Mogą mieć one ciekawe, kontrastowe kolory, sporo przeszkleń czy elementów ze stali nierdzewnej czy chromowanych. Na rynku gotowych drzwi wewnętrznych wybór jest tak ogromny, że każdy bez problemu znajdzie taki model drzwi, które będą idealnie dopasowane do jego wnętrza.

Z jakiego materiału wykonane?

Drzwi powinny być przede wszystkim solidne, trwałe, długowieczne i bezpieczne dla użytkowników, dopiero na drugim miejscu jest kwestia ich estetyki czy stylistyki. Warto więc podczas wybierania konkretnej marki czy modelu sprawdzić, z czego drzwi są wykonane. Te najtańsze opcje zwykle są również bardzo nietrwałe, dlatego nie warto oszczędzać i wybierać materiały, które gwarantują niezawodność użytkowania. Najlepszej jakości są oczywiście drzwi drewniane, jednak jest to także opcja najdroższa. Drzwi z naturalnego drewna najczęściej są dębowe, sosnowe czy bukowe, czasem też z drewna egzotycznego, jak mahoń. Ogromnym atutem drewnianych drzwi jest ich trwałość, twardość oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Alternatywą dla drzwi drewnianych są drzwi wykonane z płyt MDF lub innych drewnopochodnych materiałów. Mogą być one wykończone laminatem, fornirem, farbą lub okleiną, a wybór modeli i wzorów jest naprawdę ogromny. Drzwi dostępne są w różnych wersjach stylistycznych, dlatego bez problemu można znaleźć modele dopasowane do wnętrz klasycznych, jak i takie, które idealnie sprawdzą się w nowoczesnej stylistyce. W przestrzeniach biurowych czy użytkowych często można spotkać też drzwi ze szkła hartowanego, które doskonale się prezentują i są funkcjonalne. Jednak pod względem trwałości zdecydowanie ustępują modelom drewnianym czy drewnopochodnym.

Gdzie kupować drzwi?

Duży wybór drzwi wewnętrznych można znaleźć w wielu marketach budowlanych czy sieciówkach meblowych, jednak warto mieć świadomość, że są to często modele podstawowe, nie dające zbyt wiele wyboru, jeśli chodzi o elementy dodatkowe. Drzwi marketowe nie są też propozycją, która sprawdzi się przez długie lata. Są bardzo tanie, a co za tym idzie – także ich jakość pozostawia wiele do życzenia. O wiele lepszym rozwiązaniem jest wizyta w salonie firmowym producenta drzwi. Dopiero tam można przekonać się, jak wielki może być wybór drzwi, a przy tym będziemy mieć do dyspozycji fachowca, który w razie czego służy radą, pomocą i fachowym wsparciem.

A może drzwi na zamówienie?

Choć na rynku sporo jest gotowych modeli drzwi, nie zawsze spełniają one oczekiwania inwestorów. Dlatego też dużym zainteresowaniem cieszą się drzwi wykonywane na indywidualne zamówienie. Wtedy można mieć pewność, że będą idealnie dopasowane do potrzeb mieszkańców, a jednocześnie doskonale wkomponowane we wnętrze. Wśród drzwi wykonywanych na indywidualne zamówienie bardzo popularne, bo i niezwykle eleganckie i efektowne są drzwi fornirowane, czyli pokryte specjalną cienką warstwą płatów wykonanych z naturalnego drewna. Mają wtedy naturalne usłojenie i wygląd prawdziwego drewna, a jednocześnie są o wiele bardziej wytrzymałe. We wnętrzach sprawdzają się też drzwi lakierowane, które pokryte są warstwą lakieru, nadającą im niezwykły połysk. Drzwi lakierowane dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych, dzięki czemu można je bez problemu dopasować do potrzeb konkretnego wnętrza.

Related posts

Leave a Comment