Jak wykorzystać przestrzeń w magazynieBiznes i finanse 

Jak wykorzystać przestrzeń w magazynie

Efektywne wykorzystanie całej dostępnej powierzchni użytkowej w magazynie jest kwestią kluczową dla każdego – mniejszego i większego przedsiębiorstwa. Wszystko przez to, że za przestrzeń umożliwiającą przechowywanie zasobów, materiałów i produktów na sprzedaż trzeba zapłacić. Kosztuje każdy metr kwadratowy magazynowej powierzchni. Dlatego też racjonalne wykorzystanie magazynu to priorytet. Dzięki temu można stworzyć ergonomiczne, funkcjonalne i bezpieczne warunki pracy dla wszystkich pracowników. Sprawdź więc jak wykorzystać przestrzeń w magazynie!

Od czego zależy wybór metody zwiększającej przestrzeń w magazynie?

Przed zdecydowaniem się na konkretną metodę umożliwiającą powiększenie powierzchni użytkowej w magazynie należy dokonać dogłębnej analizy. Niezbędne jest rozważenie jakie są konkretne potrzeby Twojego przedsiębiorstwa w tej kwestii. Bezpośredni wpływ na to ma chociażby rodzaj towarów i produktów, jakie są przechowywane na magazynie – szczególnie ich gabaryty, wielkość oraz waga. Warto zwrócić uwagę również na obecny rozmiar magazynu i możliwości jego powiększenia. Bowiem bardzo często nie jest konieczny zakup dodatkowej przestrzeni, a wystarczające wydaje się być optymalne wykorzystanie metrażu, do którego ma się dostęp. Kluczowe wydają się również nasze zasoby finansowe, czyli budżet jaki jesteśmy w stanie zainwestować na zwiększenie przestrzeni użytkowej magazynu.

Metody zwiększania przestrzeni w magazynie

  • Wolne miejsce zawsze się znajdzie – trzeba uświadomić sobie, że powiększanie hali magazynowej i zakup nowej przestrzeni powinny być ostatecznością. Na początku warto uporządkować dotychczas użytkowaną przestrzeń i spróbować znaleźć obszary, które można jeszcze wykorzystać.
  • Uskutecznij przechowywanie – aby dostępna przestrzeń była jak najlepiej wykorzystana warto zainwestować w metalowe konstrukcje i kontenery do przechowywania towarów oraz regały, na których można ułożyć produkty i materiały. Tego rodzaju rozwiązanie jest przydatne zarówno w przypadku gromadzenia materiałów, jak i przenoszenia ich w inne miejsce.
  • Zagospodaruj powierzchnię aż po sam sufit – magazyn jest na tyle specyficznym pomieszczeniem, że jego powierzchnia musi być wykorzystana nie tylko na ziemi, czy też na jego ścianach. Tak naprawdę magazynowe regały i konstrukcje mogą sięgać do samego sufitu – nic nie stoi temu na przeszkodzie.
  • Postaw na system WMS, który jest komputerowym systemem zarządzania magazynem – on również może pomóc Ci efektywniej wykorzystać dostępną przestrzeń magazynową.
  • Warto skorzystać również z popularnych metod takich jak: metoda wolnych miejsc składowania, metoda stałych miejsc składowania, metoda rotacji, metoda według poziomów składowania oraz metoda według jednostek składowania.

Podsumowanie

Jednym z podstawowych problemów, z jakim musi zmierzyć się przedsiębiorca składujący swoje materiały i towary w magazynie jest brak wystarczającej przestrzeni. Dlatego też efektywne wykorzystanie całego dostępnego miejsca na składzie jest największym wyzwaniem. Warto sobie z nim poradzić dzięki zastosowaniu powyższych wskazówek. Warto również skorzystać z wiedzy fachowców i skontaktować się z nimi w celu konsultacji.

Related posts

Leave a Comment