najnowsze odkrycia astronomiczneMisz-masz 

Najnowsze odkrycia z dziedziny astronomii

Wszechświat ciągle nie jest dla nas do końca odkryty. Mimo prowadzonych od długiego czasu badań nad jego rozwojem, duża część tej ogromnej przestrzeni nadal jest dla nas tajemnicą. I to jest w niej chyba najciekawsze i najbardziej przyciągające. Nie dziwi więc fakt, że w związku z tym cały czas pojawiają się doniesienia związane z nowymi odkryciami z dziedziny astronomii. Praktycznie każdy kolejny rok obfituje w szereg rewelacji na temat kosmosu, które docierają do nas niemal z całego świata. Prym wiodą tutaj oczywiście amerykańscy badacze. Trzeba także wiedzieć, że również w Europie, a nawet w Polsce jest wielu naukowców, których celem jest coraz dokładniejsze badanie otaczającego nas wszechświata. Jednak świat astronomii jest przedmiotem rozważań nie tylko profesjonalistów. Jest także wiele osób, które interesują się tym tematem i we własnym zakresie lubią patrzeć w gwiazdy i śledzić medialne doniesienia na temat aktualnych postępów w odkrywaniu nowych galaktyk, planet, czy innych ciał niebieskich. Sprawdź więc jakie są najciekawsze obecnie odkrycia z dziedziny astronomii i przekonaj się jak obecnie wygląda podbój kosmosu! Zobaczysz, jak wiele udało się już dokonać w tej kwestii, jak również odkryjesz, że jest jeszcze wiele pytań, na które nie udało się dotychczas znaleźć odpowiedzi.

Planeta pozasłoneczna

Odkryli ją europejscy astronomowie. Jest ona o tyle interesującym zjawiskiem, że w pobliże naszej planety przybyła ona z całkowicie odmiennej galaktyki. Tak naprawdę Droga Mleczna jest dla niej jedynie przystankiem w podróży, która trwać będzie niezliczoną ilość czasu.

Żelazo w atmosferze egzoplanety

Najczęściej występującym metalem we wszechświecie jest żelazo. Jednak dotychczas nie udało się odkryć tego pierwiastka w żadnym z ciał niebieskich w kosmosie. Wszystko zmieniło się ostatnimi czasy, kiedy to na powierzchni egzoplanety o nazwie KELT-9b odkryto właśnie żelazo i tytan. Jest to niesamowite odkrycie, jednak ciekawość budzi jeszcze inny fakt dotyczący tego ciała niebieskiego. Bowiem KELT-9b to jeden z najgorętszych gazowych olbrzymów, na którego powierzchni występują temperatury rzędu 3750 stopni Celsjusza. Jest to pierwsze tego rodzaju odkrycie.

Najstarsza galaktyka

Natomiast amerykańscy naukowcy zlokalizowali najstarsze galaktyki, jakie istnieją we Wszechświecie. Udało im się zdobyć dowody, które potwierdzają, że krążące wokół Drogi Mlecznej tak zwane galaktyki satelitarne są jednymi z pierwszych, jakie powstały. Szacuje się, że mogło to mieć miejsce nawet przeszło trzynaście miliardów lat temu.

Woda na Księżycu

Czy na innych ciałach niebieskich również można spotkać wodę? To pytanie jest zmorą dla wielu naukowców, astronomów i innych uczonych. Bardzo często próbują oni udzielić na nie odpowiedzi. Jednak nie jest to takie łatwe. Dlatego też każde doniesienia związane z tą kwestią budzą wielkie emocje. Tak samo było ostatnio, kiedy to świat obiegła informacja, zakładająca, że na Księżycu występuje woda. Badania dotyczące tego zagadnienia przeprowadzono na podstawie znalezionego w Afryce meteorytu pochodzącego właśnie z Księżyca.

Gigantyczna samotna planeta

Kolejne z interesujących odkryć znajduje się zaledwie dwadzieścia lat świetlnych od naszej planety Ziemi. Naukowcom udało się tam odkryć tak zwaną samotną planetę, która jednocześnie wyróżnia się pokaźnym rozmiarem. Znajduje się ona poza Układem Słonecznym. Czym jest jednak owa samotna planeta? Takie określenie jest nadawane ciału niebieskiemu w momencie, gdy jest ono umiejscowione niejako na uboczu. I tak jest właśnie w przypadku tej planety, bowiem jest ona po prostu zawieszona w przestrzeni. Nie jest przy tym w żaden sposób powiązania grawitacyjnie z innym ciałem niebieskim, bowiem żadne z nich nie znajduje się w bliskości tej planety. Warto dodać, że jednocześnie jest to dosyć młoda planeta, bowiem liczy ona sobie jedynie 200 milionów lat. Co wbrew pozorom, dla ciał niebieskich nie jest jakąś bardzo imponującą liczbą. Największą zagadką pozostaje jednak fakt, skąd tego rodzaju planeta znalazła się w kosmosie. Co do zasady, najczęstszym źródłem tworzenia się takich planet jest wyrzucenie ich z orbit innych układów planetarnych lub wytwarzanie się ich z pyłowych obłoków, znajdujących się z dala od gwiazd.

Wyrzut plazmy

Zespół badawczy z Palermo również dokonał znaczącego odkrycia. Dotyczy ono zaobserwowania wyrzutu plazmy, którą, co ciekawe dokonało inne ciało niebieskie niż dotychczas znane z tego Słońce. Zjawisko to miało miejsce jakieś 450 lat świetlnych od Ziemi i związane jest obcą gwiazdą HR 9024, której masa ponad trzy razy jest większa od masy Słońca.

Małe ciało niebieskie

W zeszłym roku doszło również do odkrycia niewielkiego ciała niebieskiego, które zostało nazwane mianem Oumuamua. Nazwa ta wywodzi się z języka hawajskiego. Badania pozwoliły stwierdzić, że jest to pozasłoneczny obiekt, który przelatywał przez nasz Układ Słoneczny. Początkowo obiekt ten budził wiele kontrowersji w kontekście jego zakwalifikowania. Pojawiały się stanowiska, zgodnie z którymi traktowano go jako planetoidę, jednak ostatecznie okazało się, że jest to kometa.

Planeta pozasłoneczna typu ziemskiego

Kolejnym odkryciem, o którym warto wiedzieć jest zlokalizowanie planety pozasłonecznej typu, która okrąża gwiazdę Ross 128. Jej nazwa wzięła się od określenia używanego w odniesieniu do gwiazdy, która okrąża tę planetę. Planeta ta jest prawie o połowę większa od powierzchni Ziemi, co może prowadzić do wniosku, zgodnie z którym jest to planeta typu ziemskiego. Temperatura, jaką można na niej zaobserwować oscyluje w okolicy dwudziestu stopni Celsjusza, a więc jest ona zbliżona do tej, jaką przez dużą część roku można odczuwać w większości miejsc na Ziemi. Co ciekawe gwiazda tej planety jest położona tak naprawdę najbliżej słońca, jeśli popatrzy się na ten fakt w kontekście ułożenia innych gwiazd. Badania nad tym ciałem niebieskim prowadzone były już od 2005 roku, jednak dopiero niedawno udało się potwierdzić istnienie tej planty. Pomogło w tym rejestrowanie zmian tak zwanej prędkości radialnej przy pomocy spektografu, bowiem bezpośrednie ujrzenie tej planety nie byłoby możliwe.

Radioteleskop

Przyrząd zwany radioteleskopem okazał się przydatny dla naukowców z obserwatorium radioastronomicznego Very Large Avay. Za pomocą tego urządzenia udało im się zlokalizować nową planetę. Mieści się ona niedaleko naszego Układu Słonecznego. Tak naprawdę obiekt ten udało się odkryć już w 2016 roku, jednak wtedy został on potraktowany jedynie jako tak zwany brązowy karzeł. Dopiero przeprowadzenie dodatkowych badań pozwoliło potwierdzić, że jest to planeta.

Życie w kosmosie

Ziemia jest planetą, na której istnieje życie. To jest dla nas pewne, ponieważ funkcjonujemy na tej planecie. Jednak już od zarania dziejów pojawiają się pytania związane z tym czy w innych miejscach kosmosu również może istnieć życie skonstruowane podobnie do naszego. Problem ten próbuje rozwiązać wielu badaczy, a co ciekawe pojawia się wiele doniesień w tej kwestii, które mogą podpowiadać, że rzeczywiście jest szansa na to, że kiedyś w końcu dojdzie do odkrycia ciała niebieskiego analogicznego do Ziemi. Ostatnie informacje w tym zakresie pochodzą z NASA. Odkrycie to dotyczy układu określanego mianem Trappist-1, który oddalony jest od Ziemi o około czterdzieści milionów lat świetlnych. W jego najbliższej

okolicy odnaleziono aż siedem planet, zwanych egzoplanetami, które są podobne do Ziemi. Warto dodać, że egzoplaneta to planeta, która jednak nie krąży wokół słońca, tylko wokół całkiem innej planety. Znajdują się one właśnie wokół ultraziemnego, czerwonego karła Trappist-1, jak również w jego strefie zamieszkiwalnej. Tego rodzaju odkrycie było możliwe dzięki wykorzystaniu jednego z najnowocześniejszych sprzętów astronomicznych, którego nazwa to teleskop kosmiczny Spitzer. Wśród siedmiu odkrytych planet aż na trzech z nich może istnieć życie, ponieważ panują tam warunki idealne do jego rozwoju. Pozostaje więc czekać na dalszy rozwój zdarzeń w zakresie tego odkrycia, które bez dwóch zdań jest jednym z najbardziej interesujących w ostatnim czasie.

Łódź podwodna od NASA

Tytan to największy satelita Saturna. Czym zachwyca to ciało niebieskie? Przede wszystkim tym, że swoim wyglądem i strukturą do złudzenia przypomina Ziemię, we wczesnym stadium jej rozwoju. Naukowcom udało się zaobserwować na jego powierzchni liczne jeziora oraz morza. Kolejnym punktem odkrywania tego miejsca ma stać się wysłanie tam łodzi podwodnej. Takie wydarzenie miałoby duże znaczenie, ponieważ wysłane tam urządzenie byłoby pierwszą łodzią podwodną, która poruszałaby się poza Ziemią.

Podsumowanie

Ludzie już od zarania dziejów spoglądali w niebo. W końcu astronomia jest jedną z najstarszych dziedzin nauki, którą znano już nawet w starożytności. Dzięki temu możliwy był rozwój świata. Również współcześnie wielu naukowców oraz badaczy decyduje się na zadarcie głowy do góry i poszukiwanie tego, co jeszcze nie zostało znalezione i zaprezentowane ludzkości. Jednak ile jeszcze można odkryć w otaczającym nas świecie? Dokąd doprowadzą nas coraz to nowsze odkrycia astronomów? Odpowiedź na te pytania jest otwarta – przyszłość pokaże jak potoczą się losy naszej galaktyki. Wszystko pozostaje w rękach ludzi, którzy podejmują działania związane z badaniem rozwoju kosmosu. Duże znaczenie ma także intensyfikacja postępu technicznego w zakresie tworzenia urządzeń i przyrządów, dzięki którym można zobaczyć to, co gołym okiem jest niedostrzegalne. Mnogość pojawiających się nieustannie odkryć z tematyki rozwoju kosmosu bezpośrednio wskazuje, że warto zainteresować się astronomią. To ciekawa dziedzina nauki, która pozwala nam odkryć i zrozumieć to, co znajduje się bardzo daleko od nas. Astronomia wyróżnia się spośród innych dziedzin tym, że tak naprawdę nie ma ona żadnych granic. Jeśli zechcemy zagłębić się w jej meandry możemy przekonać się, że pozaziemski świat również istnieje, a my chcąc nie chcąc jesteśmy jedynie jego niewielką częścią.

Related posts

Leave a Comment