Nawadnianie trawnika - Jaki system nawadniający wybraćDom, ogród, kuchnia 

Nawadnianie trawnika

Skoro włożyliśmy nasz czas i pracę w wykonanie trawnika, który ma cieszyć nasze oczy i pomagać wypocząć po ciężkim dniu, to zasłużyliśmy na prawdziwie soczystą zieleń, a nie na płaty i kępy trawy poprzecinane łysymi plackami wyschniętej ziemi. Aby więc trawa była ozdobą i wizytówką naszego ogrodu, zadbajmy i jej prawidłowe nawadnianie.

Zasady podlewania trawnika

Podejmując się dbania o trawnik, a nieświadomie czynimy to już podczas jego wykonywania, należy wiedzieć czego przestrzegać, aby był dobrze nawodniony a nie zabagniony, aby trawa rosła zdrowo a nie była połamana od tymczasowego przesuszenia.

Jak często podlewać?

Zasady podlewania trawnikaAmatorom wydaje się, że albo nie trzeba w ogóle podlewać trawnika, przecież na coś tej roślinie są korzenia, a i deszcze co jakiś czas się litują, albo że wręcz nadgorliwie myślą, iż trzeba podlewać go codziennie.

Oba podejścia są nietrafione ponieważ podlewać trawnik należy obficie, ale dość rzadko (maksymalnie 2 razy w tygodniu, o ile w tym czasie nie ma opadów).

O co chodzi z tą obfitością? Korzenie rozwijają się dopiero poniżej 10 cm pod powierzchnią, więc tylko obfitość podlania spowoduje dostarczenie im nawodnienia. Dodatkowo część wody zwyczajnie odparuje, przez co nie wnika w głąb. Powierzchowne podlewanie spowoduje, że korzenie będą szukały wody nie tam gdzie powinny, wynosząc się i nie mogąc zakorzenić rośliny, co doprowadzi do powolnego obumierania.

Natomiast – rzadko – przez wzgląd na powierzchowny i zbyt płytki rozrost korzeni. Dzięki delikatnemu przesuszeniu (a więc zwyczajnemu wyschnięciu poprzedniego nawadniania) rośliny silniej się ukorzeniają w poszukiwaniu kolejnej porcji wodnej, przez co ich system korzeniowy jest dużo bardziej i stabilniej rozwinięty.

Ile wody zużywa nawadnianie trawnika?

Przede wszystkim nie zapominajmy, że na 1m2 należy wykorzystywać 5 l wody. W przypadku kiedy trawnik założyliśmy w miejscu, gdzie gleba jest sucha i piaszczysta należy to zwielokrotnić o 1,5 a w szczególnie suchych miejscach nawet podwoić obfitość.

Warto przez pierwsze cykle podlewania dokładnie sprawdzić stopień nawodnienia albo specjalnymi przyrządami, albo zwyczajnie wbijając kolec lub szpadel i mierząc do którego centymetra woda się wchłania (jeśli do 15 cm- korzenie mają szansę ją otrzymać, jeśli powyżej musimy zwiększyć dawkę).

Ważne aby nie przelewać trawnika, ponieważ to z kolei zablokuje wymianę tlenu i doprowadzi do gnicia roślin, rozwoju grzybów i pleśni.

Koszt podlewania waha się w zależności od wybrania systemu (ręczny zawsze drożej) od 20,00 do 45,00PLN na 100 m2.

Jaki sposób nawadniania wybrać?

Do dyspozycji mamy kilka rodzajów nawadniania:

 1. Systemy nawadniająceWąż ogrodowy i podlewanie ręczne – tylko jeśli nasz trawnik jest niewielki i nie mamy budżetu na inne systemy nawadniania.
 2. Zraszacze wynurzane – wygodne, podlewające równomiernie urządzenia, dobre dla większych połaci.
 3. Linie kroplujące naziemne – sprawdzają się do podłużnych bądź niewielkich trawników (bardziej do rabatów)
 4. Linie kroplujące podziemne – są dobrym rozwiązaniem w miejscach, gdzie trudno zainstalować zraszacze. Dzięki specjalnym emiterom system ten nie jest bardzo trwały i odporny na czynniki zewnętrzne oraz przenikanie mikroorganizmów czy korzeni.
 5. W pełni zautomatyzowany system nawadniania ze zraszaczami, zaworami elektromagnetycznymi, czujnikami opadów i wilgotności podłoża – jest najlepszym sposobem, ale na etapie wykonawstwa niestety najdroższym.

Jeżeli chcesz się zaopatrzyć w niezbędne akcesoria, bądź zlecić montaż odpowiedniego systemu nawadniania, polecamy zapoznać się z ofertą specjalistów w tej dziedzinie: http://www.nawadnianie-ogrodow.pl/oferta/systemy-nawadniajace

Każdy z powyższych sposobów należy w odpowiedni sposób stosować:

 • Należy podlewać trawnik tylko bardzo wczesnym rankiem lub późnym wieczorem,
 • Nie należy przelewać powierzchni,
 • W twardej glebie można poprzez nakłuwanie spulchnić ją, pomagając wodzie w dotarciu do korzeni,
 • Przy podlewaniu trawników młodych należy w początkowej fazie wzrostu podlewać je codziennie,
 • Nie wolno stosować bezpośredniego strumienia (szczególnie w podlewaniu ręcznym), bo może to uszkodzić darń,
 • Przy prawidłowej pielęgnacji konieczne, aby odpowiednie nawilżanie szło w parze z systematycznym koszeniem trawnika.

Jakie nawadnianie jest najbardziej opłacalne?

Stosowanie nawadniania ręcznego jest sposobem tylko pozornie tańszym w porównaniu do pół lub w pełni zautomatyzowanego. Wąż ogrodowy to sposób na trawniki o powierzchni maksymalnie 50 m2, ponieważ trudno podlewać równomiernie i odpowiednio większe połacie. Dlatego zdecydowanie automatyczne systemy nawadniające wygrywają:

 • Oszczędzając czas,
 • Oszczędzając pieniądze poprzez obniżenie rachunków za wodę i wydłużenie życia pielęgnowanego trawnika,
 • Oszczędzając wodę,
 • Zwalniając nas z obowiązku podlewania.

Podsumowanie

Jak widać zasady są do opanowania. Należy tylko się do nich zastosować, aby zieleń pozwalała nam odpocząć od milionów telewizyjno-, reklamowo – internetowych światełek atakujących codziennie nasze oczy.

Related posts

Leave a Comment