Hobby 

Scrapbooking –  embossing na gorąco

Każdy, kto przynajmniej raz spróbował wykonać jakąś ozdobę metodą scrapbookingu, doskonale wie jak wciągające jest to zajęcie. Jeśli już złapie się tego artystycznego bakcyla, pragnie się szybko poszerzać swoje kwalifikacje i uczyć się nowych umiejętności, które pozwalają przygotowywać bardziej profesjonalne rękodzieło. Efekty takich kreatywnych działań są wtedy atrakcyjniejsze pod względem wizualnym. Warto więc poznawać reguły rządzące zaawansowanymi technikami dekoracyjnymi. Jedną z nich jest niezwykle popularny ostatnio embossing na gorąco. Sprawdź na czym polega taka metoda oraz w jaki sposób można wykorzystywać ją w zakresie scrapbookingu!

Czym jest embossing?

Jeśli szukasz sprawdzonego sposobu na uatrakcyjnienie tworzonego przez Ciebie rękodzieła, powinieneś zaznajomić się z embossingiem na gorąco. Jest to technika kreowania wzorów, symboli oraz napisów, które są wypukłe i świecące oraz wyróżniają się inną teksturą niż pozostała część dekorowanej powierzchni. Trwale utrzymują się na materiale, na którym zostaną wykonane, bowiem do ich utrwalenia wykorzystuje się powietrze o wysokiej temperaturze wydobywające się ze specjalnej nagrzewnicy. Wybrane wzory można samodzielnie malować poprzez rysowanie ich specjalnym markerem lub pisakiem do embossingu. Innym rozwiązaniem jest postawienie na gotowe stemple, które mogą pomóc stworzyć precyzyjne i staranne kompozycje.

Co jest potrzebne do korzystania z embossingu na gorąco?

Do wykonania dekoracji metodą embossingu na gorąco niezbędne jest zaopatrzenie się w kilka podstawowych narzędzi, dzięki którym wzory powstaną szybko i na długo pozostaną na swoim miejscu. Oto akcesoria, które są niezbędne:

tusz do embossingu
puder do embossingu
nagrzewnica
pisaki do embossingu
baza do scrapbookingu
zwykła kartka papieru lub podstawka
stemple, które pozwolą stworzyć dowolne wzory, motywy oraz napisy
Powyższe akcesoria kupicie obecnie w każdym sklepie papierniczym. Ceny poszczególnych elementów są różne. Zależą przede wszystkim od wielkości opakowań, w jakich są sprzedawane produkty, jak również od ich producenta. Jednak, planują zakup podstawowego zestawu do embossingu na gorąco musisz liczyć się z koniecznością poniesienia kosztów w wysokości nawet kilkudziesięciu złotych.

Jak krok po kroku ozdabiać metodą embossingu na gorąco?

Jeśli już zaopatrzysz się we wszystkie niezbędne przyrządy do embossingu, możesz rozpocząć zabawę z tą techniką. Przede wszystkim rozpocząć trzeba od wyboru wzoru, motywu, czy też napisu, jaki chcesz stworzyć. Musisz dokładnie pokryć go kolorowym lub bezbarwnym tuszem do embossingu. Nim tusz zaschnie, powinieneś odbić go na wybranej powierzchni, dokładnie w miejscu, w którym ma się znaleźć. Kolejnym krokiem jest wybór pudru do embossingu i obfite posypanie nim odbitego na kartce lub tekturze wzoru. Część tej sypkiej substancji przyklei się, a pozostała część będzie mogła zostać zsypana do pojemniczka, co umożliwi jej powtórne wykorzystanie przy następnej okazji. Aby tusz pozostał na swoim miejscu niezbędne jest jego stopienie oraz utrwalenie. Pomóc w tym może działanie wysokiej temperatury. W tym celu najlepiej jest skorzystać z profesjonalnego sprzętu, jakim jest nagrzewnica. Wydziela ona ciepło, które sprawia, że wzór staje się zwartą kompozycją, nie niszcząc przy tym pozostałej części ozdoby. W efekcie powstaje oryginalny, a co najważniejsze często nawet trójwymiarowy wzór, który nada tworzonemu rękodziełu niepowtarzalnego charakteru.

Poznaj wartościowe wskazówki dotyczące embossingu na gorąco!

Na koniec warto poznać również kilka ciekawych wskazówek, które ułatwią praktyczne wykorzystywanie metody określanej jako embossing na gorąco. Pierwsza z nich zakłada to, że należy uświadomić sobie, iż wykonanie tego rodzaju wzorów i motywów wymaga zaopatrzenia się w wymienione powyżej, specjalistyczne przyrządy. W innym wypadku ozdobniki wcale nie powstaną, albo będą cechowały się niską trwałością i szybko się zniszczą, a tego przecież nikt nie chce. Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na pudry do embossingu oraz nagrzewnicę. Na początku warto bowiem kupić jeden tusz o wybranym kolorze, dzięki czemu jest pewność, że produkt nie zaschnie i zostanie w całości wykorzystany. Korzystając z niego oszczędnie można wykonać naprawdę wiele ciekawych wzorów. Jeśli wejdzie się w wprawę, można zaopatrzyć się w większą ilość tuszy. Kolejny przyrząd to nagrzewnica, która jest niezbędna w przypadku embossingu na gorąco. Można oczywiście usiłować rozgrzewać wzór zwykłą suszarką, jednak uwalniane przez nią ciepłe powietrze może być zbyt silne i kompozycja może ulec zniszczeniu.

Podsumowanie

Embossing na gorąco to technika zdobienia, której naprawdę warto się nauczyć. Dzięki zastosowaniu jej, można tworzyć jeszcze piękniejsze zaproszenia, albumy, kartki okolicznościowe oraz pudełka na prezenty. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia, zapamiętać instrukcję tworzenia takich wzorów i wziąć sobie do serca praktyczne wskazówki. Krok po kroku można wykreować wtedy jedyne w swoim rodzaju ozdoby.

Related posts

Leave a Comment