obróbka blachBiznes i finanse 

Sposoby obróbki blachy

Blacha jest niezwykle popularnym materiałem. Łatwo jest dokonywać jej obróbki, a przy tym korzystać można w tej kwestii z co najmniej kilku metod. Dzięki temu można wytwarzać precyzyjne elementy, a także tworzyć solidne pokrycia dachowe, czy nawet produkować budowle wykonane z całości z tego surowca – przykładem mogą być chociażby przydomowe garaże, czy wiaty. Jednak w jaki sposób można doprowadzić do tego, aby zwykły kawałek blachy zamienił swój kształt? Zapoznaj się z poniższymi informacjami, a na pewno znajdziesz wśród nich odpowiedź na to pytanie!

Jakie są najpopularniejsze metody obróbki blachy?

Blacha jest materiałem, który może być wykorzystywany na wiele różnych sposobów. Jednak zwykle jednolita, duża tafla tego surowca nie jest praktyczna i możliwa do wykorzystania. W takich sytuacjach należy nadać jej jakiś konkretny kształt, uformować ją, czy też wymodelować. Aby tak się stało najczęściej korzysta się ze sposobu obróbki blachy określanego mianem cięcia. Może być ono wykonywane poprzez wykorzystanie rozwiązań różnego typu. Żeby otrzymać arkusz blachy o pożądanym kształcie i rozmiarze powinno się skorzystać na przykład z cięcia plazmowego lub tlenowego. Wymagają one użycia specjalnego palnika. W przypadku pierwszego wariantu cięcie jest wyjątkowo precyzyjne oraz dokładne. Cięcie tlenowe, mimo że jest jedną z najstarszych metod tego typu, również jest wykorzystywane. Jednak sprawdza się jedynie w doniesieniu do blach cechujących się niewielką grubością. Grube fragmenty blachy, a także takie, które mają przebiegać przez jej profil, można przeciąć za pomocą przecinarki taśmowej. Natomiast, jeśli efekty cięcia nie muszą być bardzo dokładne, zawsze można skorzystać z nożyc gilotynowych. Do metody obróbki blachy, na którą należy zwrócić uwagę jest również cięcie laserowe, które pozwala stworzyć nawet cienkie szczeliny i precyzyjne kształty.

Którą metodę wybrać?

Powyższe zestawienie idealnie obrazuje, że obróbka blachy może być dokonywana na różne sposoby. Dlatego też przed rozpoczęciem ostatecznych prac z tym materiałem należy wybrać jedną z dostępnych metod. Kryteria doboru w tej kwestii powinny uwzględniać przede wszystkim cechy typowe dla konkretnego fragmentu blachy. Kluczowa jest zwłaszcza jej grubość, która faworyzuje niektóre z metod, jak również sprawia, że zastosowanie innych nie może mieć miejsca.

Blacha – w jaki sposób można dokonywać jej obróbki?

Jest kilka kategorii obróbki blachy. Jednak to, co je łączy to oddziaływanie na dany kawałek materiału. Z jednej strony może ono zachodzić pod wpływem wysokiej lub niskiej temperatury. Możliwe jest ponadto zmienianie krzywizny i kształtu, jak również dokonywanie innych form obróbki plastycznej, czy nawet łączenie kilku jej fragmentów w jedną całość. Można więc mówić chociażby o gięciu blachy, czyli formowaniu i modelowaniu prostego kawałka tego surowca tak, aby uzyskać zaplanowany wcześniej kształt. Jeśli posiada się odpowiedni sprzęt zaopatrzony w matryce i wykrojniki, można wykrawać blachę, a także dokonywać jej dziurkowania, nadcinania, rozcinania, czy okrywania. Zakres działań jest naprawdę duży. Godne uwagi jest ponadto spawanie blachy, w wyniku którego brzegi mniejszych elementów blachy są ze sobą łączone. Jednak najczęściej mamy do czynienia z cięciem blachy. Dokonywane jest ono na przykład przez cięcie wiązką lasera lub poprzez wycinanie nożycami gilotynowymi. To najpopularniejsza metoda plastycznej obróbki blachy.

Obróbka blach niezbędna przy wykonywaniu dachu!

Blacha jest materiałem, z którego tworzone są pokrycia dachowe większości polskich domów. Surowiec ten cieszy się dużą popularnością, ponieważ cechuje się dużą wytrzymałością oraz atrakcyjnością wizualną. Jednak, aby mogły powstać fragmenty tworzące dachy, musi dojść właśnie do odpowiedniej obróbki blachy. Podobne działania powinny zostać przeprowadzone na etapie montażu. Wszystkie mniejsze detale, zapewniające wodoodporność dachu, jak również jego estetyczny wygląd, również tworzone są przy wykorzystaniu adekwatnych do potrzeb sposobów obróbki blachy. Tylko wtedy możliwe jest ukształtowanie fragmentu blachy w taki sposób, aby uzyskał on oczekiwany kształt oraz rozmiar. Dzięki temu jego specyfika zostanie dostosowana do roli, jaką dany element ma pełnić. W zakresie tworzenia pokrycia dachowego, obróbka blachy stosowana jest przy przygotowywaniu: pasa nadrynnowego oraz podrynnowego, list wykończeniowych, a także obróbki kominów.

Podsumowanie

Różnorodne metody obróbki blachy mają szerokie zastosowanie w wielu sferach ludzkiej działalności. Przede wszystkim w szeroko rozumianym przemyśle. Chyba nikt nie potrafi wyobrazić sobie na przykład dekarza blacharza, który kładąc na domach dachy nie ma styczności z którąś z powyższych metod obróbki blaszanych elementów. Różne działania, którym poddawana jest blacha zauważalne są także w sferze motoryzacyjnej – w końcu we wszystkich pojazdach, w których na co dzień się poruszamy możemy zaobserwować elementy wykonane właśnie z blachy. Wiedza na temat obróbki tego surowca jest więc niezwykle cenna.

Related posts

Leave a Comment