Hobby 

Suplementacja u koni – czy jest potrzebna?

Układ pokarmowy koni jest niezwykle wrażliwy. Dobór odpowiedniej diety u tych zwierząt jest więc kwestią priorytetową. W końcu składniki codziennego jadłospisu powinny w naturalny sposób dostarczać wszystkich niezbędnych witamin oraz składników odżywczych. Jeśli mimo tego, pojawiają się pewne niedobory, konieczna jest suplementacja. Sprawdź czym jest i przekonaj się czy Twój koń jej potrzebuje!

Jakie czynniki brać pod uwagę wybierając suplementację dla konia?

Podawanie zwierzęciu dodatkowych witamin i suplementów diety nie jest zabawą. Nadmierne dawkowane niektórych składników może okazać się niekorzystne dla konia. Skuteczne suplementowanie to takie, które będzie mądre, rozważne i dostosowane do końskich potrzeb. Dlatego też wybierając konkretny sposób suplementacji, jak również ilość podawanych składników wzmacniających, należy wziąć pod uwagę szereg istotnych czynników. Wśród nich najważniejsze wydają się być następujące kwestie:

 • ogólna dieta konia
 • skład codziennego jadłospisu
 • zapotrzebowanie na konkretne składniki odżywcze
 • stan zdrowia zwierzęcia
 • przebyte choroby konia
 • obciążenie zwierzęcia treningiem
 • charaktery wykonywanej pracy
 • styl życia

Dlaczego suplementacja jest potrzebna?

Wydawać by się mogło, że posiłki, z których składa się dieta konia w pełni zaspokajają jego żywieniowe zapotrzebowania. Owszem, spożywana pasza oraz siano, nawet jeśli są właściwie zbilansowane i wartościowe, dodają energii. Jednak nie ma pewności, że zdołają one dostarczyć zestaw witamin oraz składników mineralnych i odżywczych, jakich potrzebuje koń. A więc niejednokrotnie, podobnie jak w przypadku diety ludzi, niezbędne jest zastosowanie dodatkowej suplementacji w żywieniu konia. Warto więc wiedzieć, kiedy potrzebne jest podawanie zwierzęciu witamin. Jeśli koń nie pracuje ciężko, prowadzi spokojny tryb życia, nie wykonuje intensywnych treningów oraz ma małe wymagania żywieniowe, suplementacja nie jest zwykle potrzebna. Kwestia ta zmienia się, jeżeli organizm konia wystawiony jest na dużo większy wysiłek. Jednak ostateczna decyzja dotycząca suplementacji powinna zostać podjęta po skonsultowaniu się z weterynarzem lub dietetykiem zwierzęcym. Tacy specjaliści mogą najpierw zbadać zwierzę i na podstawie otrzymanych wyników zweryfikować czy występują ewentualne braki. Dzięki temu można uniknąć przykrych konsekwencji, jakie mogą wiązać się z przekarmianiem konia. Właściciele zwykle chcą jak najlepiej dla swoich zwierząt, jednak niejednokrotnie ich opieka jest zbyt nadgorliwa, przez co koń więcej traci niż zyskuje. Zła dieta może odbić się negatywnie nawet na ich zdrowiu. Potwierdzają to badania naukowców, które pokazują, że bardzo często dochodzi do sytuacji, w których zwierzęta są przekarmiane lub podawane są im zbyt duże ilości suplementów.

Kiedy podawanie suplementów dla konia jest uzasadnione?

Istnieje szereg sytuacji, w których podawanie zwierzętom dodatkowych witamin oraz składników odżywczych i mineralnych jest po prostu jedynym możliwym wyjściem. Są to chociażby następujące przypadki:

 • urazy oraz choroby zwyrodnieniowe końskich stawów
 • słaba kondycja kopyt – są one łamliwe, suche oraz popękane
 • brak równowagi w diecie
 • stres spowodowany różnorodnymi czynnikami, takimi jak: ciężka praca, intensywny trening, czy tez długie podróże
 • zaburzenia pracy układu trawiennego, takie jak: biegunka lub kolka
 • choroby dotykające skórę lub sierść konia
 • ogólne choroby, podczas których zaistnienia niezbędne jest immunologiczne wsparcie zwierzęcia

Ile suplementów należy podawać zwierzęciu?

Myślisz, że im więcej witamin i minerałów podasz swojemu koniowi tym lepiej? Nic bardziej mylnego. W przypadku suplementacji niezbędne jest zachowanie zasady złotego środka. Nadmierna ilość składników odżywczych może bowiem doprowadzić do powstania chorób w organizmie konia, jak również zmniejszyć umiejętność wchłaniania innych witamin. Dla przykładu, gdy poziom fosforu zdecydowanie przewyższa poziom wapnia, dochodzi do problemów z optymalnym wchłanianiem wapnia. Natomiast, jeśli w organizmie konia jest zbyt dużo witaminy E, można spotkać się z obniżoną skutecznością wchłaniania witaminy A, czyli popularnego beta-karotenu, który wpływa na wzrok oraz wygląd i jakość końskiej sierści.

Podsumowanie

Podczas suplementacji pamiętać trzeba, że tego rodzaju produkty witaminowe nie są środkami farmakologicznymi. A co za tym idzie – ich skutki nie są od razu zauważalne. Są na przykład składniki suplementów, których działanie objawia się dopiero po kilku miesiącach codziennego stosowania. Pamiętać trzeba również o odpowiednim dawkowaniu zestawów witamin. Natychmiastowej reakcji i zmiany nie wywołują na przykład: biotyna czy siarczan glukozaminy. Dlatego też są dwa wyjścia. Jedno z nich zakłada skonsultowanie się ze specjalistą, natomiast drugie przewiduje dokładne czytanie informacji, jakie znajdują się na opakowaniach produktów witaminowych. Nadmierne uzupełnianie braków witaminowych może negatywnie odbić się na zdrowiu konia i doprowadzić do zaburzenia jego dotychczasowego profilu żywieniowego oraz bilansu poszczególnych składników odżywczych. kupowanie zbyt dużej ilości suplementów nie jest korzystne również z ekonomicznego punktu widzenia, bowiem generuje dodatkowe koszty związane z opieką nad koniem.

Related posts

Leave a Comment